Kwas borowy (opis profesjonalny)

Działanie

Wykazuje słabe działanie antyseptyczne oraz wysuszające i ściągające. Ułatwia ziarninowanie. W niewielkim stopniu wchłania się przez nieuszkodzoną skórę. W przypadku wchłonięcia wykazuje działania toksyczne. Niebezpieczeństwo wchłonięcia jest szczególnie duże w przypadku stosowania na błony śluzowe, rozległe rany, oparzenia i zmiany zapalne oraz u noworodków i małych dzieci. Wydalany przez nerki.

Wskazania

Zewnętrznie na rany i oparzenia. W preparatach złożonych jest stosowany w bakteryjnym zapaleniu pochwy, w ostrych stanach zapalnych błony śluzowej nosa. Pochodna - tetraboran sodu: zakażenia bakteryjne i kandydoza błon śluzowych jamy ustnej. Jako składnik preparatów złożonych w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

Przeciwwskazania

Nie stosować u dzieci (szczególnie poniżej 4. rż.), na duże lub sączące się rany, rozległe zmiany zapalne ani duże powierzchnie.

Interakcje

Leki powodujące przekrwienie skóry zwiększają wchłanianie związków boru do krążenia ogólnego i możliwość zatrucia.

Działania niepożądane

Działania toksyczne związków boru związane są z ich wchłanianiem do krążenia ogólnego i kumulacją. Mogą wówczas wystąpić: brak łaknienia, wymioty, biegunka, krew w stolcu, uszkodzenia wątroby i nerek, niewydolność krążenia, łysienie, osutka, stany splątania, drgawki. Opisywano przypadki zgonu po leczniczym zastosowaniu związków boru u noworodków i małych dzieci. Podczas stosowania mogą również występować miejscowe podrażnienia.

Ciąża i laktacja

Brak danych.

Dawkowanie

Kwas borowy: zewnętrznie w niewielkich ilościach 2–3 razy/d na chorobowo zmienioną skórę. Maści i roztwory zwykle stosuje się w stężeniach 1–3%, zasypki 1–10%. Tetraboran sodu: stosować w postaci roztworu glicerolowego na zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Preparat złożony: rozpuścić 1 łyżeczkę proszku w 1/2 szklance ciepłej wody; do płukania gardła i jamy ustnej.

Preparaty na rynku polskim zawierające kwas borowy

Borasol (roztwór do stosowania na skórę)
Gemiderma (maść)
Kwas borowy (proszek)
Kwas borowy (substancja)
Maść borna (maść)
Maść borna Aflofarm (maść)