31 marca 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Medycyna Praktyczna: opis, ceny, refundacja
medycyna praktyczna dla pacjentów

Saccharomyces boulardii (opis profesjonalny)

Działanie

Doustny lek przeciwbiegunkowy z grupy probiotyków, zawierający czyste kultury niepatogennych drożdży Saccharomyces boulardii. Działa w świetle jelita. Saccharomyces boulardii wykazuje naturalną oporność na wszystkie antybiotyki, z wyjątkiem niektórych chinolonów oraz leków przeciwgrzybiczych, i nie ulega trawieniu. Działa przeciwbakteryjnie (hamuje m.in. wzrost szczepów Salmonella spp., Shigella spp., Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus oraz patogennych szczepów E. coli), zmniejsza populację Candida albicans w jelitach. Zmniejsza też nadmierne wydzielanie wody i sodu do światła jelita powodowane przez toksyny bakteryjne, m.in. Vibrio cholerae i E. coli, wytwarza także proteazę inaktywującą toksynę A Clostridium difficile. Podczas stosowania tego probiotyku zwiększa się wydzielanie poliamin (sperminy, spermidyny), stężenie sekrecyjnych immunoglobulin IgA oraz aktywność enzymów z grupy disacharydaz (laktazy, maltazy, sacharazy). Saccharomyces boulardii wytwarza witaminy z grupy B: (B1, B2, B6, kwas pantotenowy i nikotynowy).

Wskazania

Ostre biegunki bakteryjne i wirusowe, przebiegające bez występowania krwi w kale i bez znacznego odczynu ogólnego, jako dodatek do nawadniania u dorosłych i dzieci. Zapobieganie biegunkom związanym ze stosowaniem antybiotyków. Uzupełnienie leczenia antybiotykami w nawracających zakażeniach Clostridium difficile. Zapobieganie biegunkom występującym w żywieniu dojelitowym.

Przeciwwskazania

Nie są znane.

Interakcje

Nie są znane.

Działania niepożądane

W nielicznych przypadkach: odbijanie, wzdęcia, łagodne bóle nadbrzusza; nie powodowały one konieczności przerwania leczenia.

Ciąża i laktacja

Brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania w ciąży.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci: zwykle 1–2 saszetki lub kapsułki na dobę. W razie potrzeby dawki te można zwiększyć. Nie zaleca się stosowania bezpośrednio po posiłkach. Można podawać jednocześnie z większością antybiotyków. Nie mieszać z gorącymi płynami i potrawami ani alkoholem. Kapsułki należy połykać, popijając płynem. Zawartość saszetki należy zmieszać z dowolną ilością płynu i wypić.

Uwagi

250 mg preparatu zawiera 5 ´ 1010 żywych liofilizowanych komórek Saccharomyces boulardii.

Preparaty na rynku polskim zawierające saccharomyces boulardii