medycyna praktyczna dla pacjentów

Chlorheksydyna (opis profesjonalny)

Działanie

Preparat o silnym działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym, działa silniej na bakterie Gram-dodatnie niż na Gram-ujemne oraz na niektóre wirusy; oporne na jej działanie są: niektóre szczepy Pseudomonas i Proteus, prątki kwasooporne i przetrwalniki bakterii. Działanie przeciwbakteryjne związane jest z uszkadzaniem ściany komórkowej bakterii (zwiększenie przepuszczalności). W obecności wydzielin i krwi aktywność chlorheksydyny nie ulega większemu osłabieniu. Zastosowana miejscowo na powłoki wchłania się nieznacznie i wydala szybko przez nerki. Po podaniu p.o. związek prawie w całości jest wydalany z kałem. Nie działa drażniąco na skórę i błony śluzowe.

Wskazania

Do odkażania pola operacyjnego, dekontaminacji rąk, do przechowywania wyjałowionych narzędzi chirurgicznych. Miejscowo: zapobiegawczo w postaci kremu, maści, pastylek do ssania, roztworów do przepłukiwania jamy ustnej (w zależności od postaci w stanach zapalnych, nieżytach błony śluzowej gardła i krtani, zakażeniach), do irygacji, odkażania ran i oparzeń. Znajduje zastosowanie w odkażaniu błon śluzowych w stomatologii, urologii, ginekologii, położnictwie, laryngologii i okulistyce.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazane jest stosowanie w zabiegach operacyjnych w obrębie OUN, otolaryngologicznych. Nie wolno wprowadzać do płynu mózgowo-rdzeniowego.

Interakcje

Roztwory mydła oraz detergenty anionowe, jony chlorkowe i środowisko zasadowe zmniejszają aktywność chlorheksydyny. Światło, wysoka temperatura, korek naturalny inaktywują lek.

Działania niepożądane

Reakcje nadwrażliwości w postaci alergicznych zmian skórnych, w rzadkich przypadkach uogólnione reakcje alergiczne, fotodermatozy.

Ciąża i laktacja

Kategoria B. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Dawkowanie

Odkażanie pola operacyjnego: 0,5% roztw. w 70% alkoholu etylowym lub 1% roztw. wodny. Mycie rąk przed zabiegami, do przechowywania wyjałowionych narzędzi (do 12 h): roztwór 1:5000. Przemywanie ran, oparzeń: 0,5% roztw. wodny. Przepłukiwanie pęcherza, cystoskopia: 0,02% roztw. wodny. Zabiegi ginekologiczne i położnicze: 0,05–0,02% roztw. wodny. Tabletki do ssania: 1 tabletka 4–5 ×/d.

Uwagi

W każdym zastosowaniu kontakt tkanek z roztworem powinien trwać minimum 5 min. Wodne roztwory preparatu mogą być wyjaławiane w temp. 115–116°C przez 30 min. Stosowanie chlorheksydyny może być przyczyną występowania i epidemicznego rozprzestrzeniania się opornych na chlorheksydynę szczepów bakterii Gram-ujemnych, szczególnie z rodzaju Pseudomonas. Niewielka ilość wchłonięta do krwi może być przyczyną hemolizy. Do rozcieńczania stosować wodę o temp. <25°C. Roztwór należy przechowywać w ciemnym miejscu, w temp. 1–25°C, w ciemnym szkle, nie stosować korków z korka naturalnego. Unikać stosowania podchlorynów do prania bielizny zabrudzonej chlorheksydyną, ponieważ mogą wystąpić brunatne plamy.

Preparaty na rynku polskim zawierające chlorheksydyna

Aphtigel 0,1% (żel do stosowania w jamie ustnej)
Corsodyl (płyn)
Corsodyl (płyn do płukania jamy ustnej)
Elugel (żel stomatologiczny)
Manusan (płyn)
Spirytus skażony hibitanem 0,5% Coel (płyn na skórę)