29 marca 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Medycyna Praktyczna: opis, ceny, refundacja
medycyna praktyczna dla pacjentów

Diosmina (opis profesjonalny)

Działanie

Flawonoid wykazujący działanie ochronne wobec naczyń żylnych. Zmniejsza ich przepuszczalność i powoduje zwiększenie napięcia ich ścian (m.in. na skutek przedłużenia skurczu włókien mięśniowych ściany naczyń żylnych w odpowiedzi na noradrenalinę). Poprawiając powrót krwi z układu żylnego z kończyn dolnych, zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach. Hamuje patologiczną aktywację i adhezję leukocytów do ścian naczyń włosowatych, zmniejsza nadmierną lepkość krwi. Działa przeciwzapalnie poprzez hamowanie wydzielania mediatorów reakcji zapalnej (prostaglandyny, wolne rodniki). Zwiększa przepływ w układzie chłonnym, podwyższa ciśnienie onkotyczne limfy. Diosmina dostępna jest jako związek otrzymywany półsyntetycznie oraz jako oczyszczona frakcja flawonoidowa diosminy z hesperydyną. W przypadku tej drugiej wykazano, że mikronizacja zwiększa odsetek wchłoniętego leku. Po podaniu p.o. diosmina jest metabolizowana w jelitach przez florę bakteryjną do swojego aglikonu – diosmetyny i w tej postaci zostaje wchłonięta do krwi. tmax dla diosmetyny wynosi ok. 1 h. Jest ona metabolizowana do kwasów fenolowych i ich pochodnych sprzężonych z glicyną. Diosmetyna i jej metabolity wydalane są przez nerki. Z kałem wydalana jest niewchłonięta część dawki diosminy oraz nieaktywne metabolity, głównie kwasy fenolowe. t1/2 wynosi średnio 31,5 h.

Wskazania

Leczenie objawowe przewlekłej, czynnościowej lub strukturalnej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych. Obrzęk limfatyczny. Leczenie objawowe żylaków odbytu. Dolegliwości spowodowane odleżynami, zmuszające do zmiany pozycji.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Interakcje

Nie stwierdzono.

Działania niepożądane

Rzadko występujące bóle żołądka, nudności lub inne nieswoiste zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Zaburzenia neurowegetatywne.

Ciąża i laktacja

Kategoria C. Ze względu na brak danych dotyczących przenikania preparatu do pokarmu kobiecego, stosowanie w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Dawkowanie

Patrz: opisy dotyczące preparatów.

Preparaty na rynku polskim zawierające diosmina