23 października 2014 roku
poczta
zaloguj się
 
Lekarze pacjentom - aktualne informacje o lekach
medycyna praktyczna dla pacjentów

Corsodyl (chlorheksydyna) - płyn

↑ do góry

Postaci, dawki, ceny

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 września 2014 r.

Nazwa preparatuPostać i dawkaProducentCena 100% Odpłatność po refundacji
Corsodyl płyn 2 mg/g (0,2%) 300 ml GlaxoSmithKline Consumer Healthcare 20.43

Preparat zawiera substancję: chlorheksydyna

Inne preparaty zawierające chlorheksydyna: Aphtigel 0,1% (żel do stosowania w jamie ustnej) , Corsodyl (płyn do płukania jamy ustnej) , Elugel (żel stomatologiczny) , Manusan (płyn) , Spirytus skażony hibitanem 0,5% Coel (płyn na skórę)

Lek dostępny bez recepty

↑ do góry

Co to jest Corsodyl?

Płyn do stosowania w jamie ustnej o działaniu odkażającym.
↑ do góry

Co zawiera i jak działa Corsodyl?

Substancją czynną preparatu jest chlorkeksydyna. Chlorheksydyna to substancja odkażająca, działająca przeciwbakteryjnie i przeciwdrożdżakowo. Skuteczna wobec bakterii Gram-dodatnich, działa słabiej wobec bakterii Gram-ujemnych. Stosowana jest w miejscowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
↑ do góry

Kiedy stosować Corsodyl?

Preparat jest wskazany:
· w celu hamowania tworzenia się płytki nazębnej
· pomocniczo w zapobieganiu i leczeniu zapaleń dziąseł
· w celu utrzymania higieny jamy ustnej w sytuacjach, gdy nie można właściwie szczotkować zębów (np. po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej, u chorych upośledzonych fizycznie lub umysłowo)
· po zabiegach chirurgicznych na przyzębiu w celu przyśpieszenia gojenia dziąseł
· wspomagająco w leczeniu aft oraz zakażeń drożdżakowych jamy ustnej (np. pleśniawki, odprotezowe zapalenie jamy ustnej).
↑ do góry

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
↑ do góry

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Corsodyl?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Preparat przeznaczony jest do wyłącznie do stosowania zewnętrznego, w jamie ustnej. Nie należy połykać preparatu.
Należy chronić oczy i uszy przed kontaktem z preparatem. Jeżeli płyn dostanie się do oczu należy je niezwłocznie przemyć wodą.
Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż przez 14 dni.
Jeżeli wystąpi ból, opuchnięcie lub podrażnienie jamy ustnej należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
· preparat zawiera alkohol etylowy.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
↑ do góry

Dawkowanie preparatu Corsodyl

Preparat ma postać płynu do stosowania w jamie ustnej. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli: płukać jamę ustną 10 ml płynu przez 1 minutę, 2 razy na dobę.
W przypadku zapalenia dziąseł leczenie trwa około 1 miesiąca. W przypadku aft oraz drożdżakowego zakażenia jamy ustnej leczenie należy kontynuować przez 48 godzin po wyleczeniu. W przypadku zapaleń poprotezowych poza płukaniem jamy ustnej, należy zanurzyć w płynie oczyszczoną protezę na 15 min 2 razy na dobę.
Nie stosować bezpośrednio po umyciu zębów, ze względu na niezgodność preparatu ze składnikami past do zębów.
Bez zalecenia lekarza nie należy stosować płynu dłużej niż 4 tygodnie.
Bez zalecenia lekarza nie należy stosować płynu u dzieci do 12. roku życia.
↑ do góry

Czy można stosować Corsodyl w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu. Preparat przeznaczony jest do użytku zewnętrznego. Nie ma zaleceń dotyczących specjalnych środków ostrożności.
↑ do góry

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Zawarta w preparacie chlorheksydyna wykazuje niezgodność z substancjami anionowymi będącymi składnikiem np. past do zębów, dlatego po umyciu zębów należy bardzo dokładnie wypłukać jamę ustną lub zastosować preparat o innej porze dnia.
↑ do góry

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Corsodyl może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić powierzchniowe przebarwienia języka, zębów i wypełnień (przebarwieniu można w znacznym stopniu zapobiec codziennym szczotkowaniem zębów przed zastosowaniem płynu; niekiedy konieczne jest profesjonalne polerowanie zębów), przemijające zaburzenia smaku, złuszczanie się błony śluzowej jamy ustnej (jeżeli wystąpi, należy rozcieńczyć płyn wodą 1:1; zwykle pozwala to na dalsze stosowanie płynu), obrzęk ślinianek przyusznych, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd).