28 marca 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Medycyna Praktyczna: opis, ceny, refundacja
medycyna praktyczna dla pacjentów

Dexamytrex (deksametazon + gentamycyna) - maść do oczu

↑ do góry

Postaci, dawki, ceny

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 marca 2015 r.

Nazwa preparatuPostać i dawkaProducentCena 100% Odpłatność po refundacji
Dexamytrex maść do oczu 1 g zawiera: 0,3 mg deksametazonu, 5 mg siarczanu gentamycyny 3 g Dr Gerhard Mann 28.73

Preparat zawiera substancję: deksametazon + gentamycyna

Lek dostępny na receptę

↑ do góry

Co to jest Dexamytrex?

Preparat złożony, zawierający lek przeciwinfekcyjny (gentamycynę) oraz lek z grupy kortykosteroidów (deksametazon). Stosowany miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu ze współistniejącym stanem zapalnym.
↑ do góry

Co zawiera i jak działa Dexamytrex?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: gentamycynę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz deksametazon o działaniu przeciwzapalnym. Gentamycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów o szerokim spektrum działania. Mechanizm jej działania, wspólny dla całej grupy antybiotyków aminoglikozydowych, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Deksametazon jest lekiem z grupy kortykosteroidów. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwysiękowe. Po podaniu miejscowym gentamycyna i deksametazon w niewielkim stopniu przenikają do krążenia (stopień wchłaniania deksametazonu może zwiększać się w przypadku podrażnienia i uszkodzenia nabłonka rogówki).
↑ do góry

Kiedy stosować Dexamytrex?

Wskazaniem do stosowania preparatu są:
· zakażenia przedniego odcinka oka wywołane przez bakterie wrażliwe na gentamycynę, takie jak bakteryjne zapalenie spojówek lub zapalenie rogówki bez uszkodzenia nabłonka rogówki, zakażenie brzegów powiek z silnym stanem zapalnym
alergiczne stany zapalne spojówek i brzegów powiek, wtórnie zakażone.
↑ do góry

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na jakikolwiek antybiotyk z grupy aminoglikozydów.
Preparat jest także przeciwwskazany do stosowania jeżeli występuje:
· zakażenie rogówki wirusami opryszczki (opryszczkowe zapalenie rogówki czy drzewkowate zapalenie rogówki), ospy krowiej, ospy wietrznej, inne choroby wirusowe rogówki lub spojówki
· zakażenie gruźlicze oka
· zakażenie grzybicze oka
· wrzód i rany rogówki
· ostre, ropne zakażenie przedniego odcinka oka
jaskra z wąskim i otwartym kątem przesączania.
↑ do góry

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Dexamytrex?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego. Leczenie powinno przebiegać pod nadzorem lekarza okulisty.
Długotrwałe stosowanie może spowodować wystąpienie nadciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia ostrości i ograniczenia pola widzenia oraz do powstawania zaćmy podtorebkowej.
W okresie stosowania preparatu zalecana jest regularna kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego.
W okresie stosowania preparatu nie zaleca się stosowania soczewek kontaktowych.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Należy zachować ostrożność, ponieważ bezpośrednio po podaniu preparatu do oka, mogą wystąpić chwilowe zaburzenia widzenia, które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Jeżeli wystąpią zaburzenia widzenia nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych do czasu ustąpienia zaburzeń i powrotu ostrego, prawidłowego widzenia.
↑ do góry

Dawkowanie preparatu Dexamytrex

Preparat ma postać maści lub kropli i jest przeznaczony do stosowania miejscowo do oka. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Krople do oczu: zwykle 1 kropla do worka spojówkowego 4–6 razy na dobę.
Przed użyciem zawiesinę należy lekko wstrząsnąć.
Maść do oczu: pasek maści o długości 0,5 cm nakładać do worka spojówkowego 2–3 razy w ciągu dnia i przed snem.
Nie należy stosować preparatu dłużej niż przez 2 tygodnie.
W celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu, nie należy dotykać końcówką tuby/zakraplacza jakiejkolwiek powierzchni (w tym oka, powieki).
↑ do góry

Czy można stosować Dexamytrex w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Nie można wykluczyć ogólnoustrojowej ekspozycji na kortykosteroidy, nawet jeżeli są one stosowane miejscowo do oka. Należy unikać stosowania preparatu w ciąży. Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne, i w jego ocenie korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla płodu. Tylko lekarz może ocenić stosunek korzyści do ryzyka w Twoim przypadku (w razie zaleceń lekarskich stosować najmniejszą możliwą dawkę przez możliwie najkrótszy okres czasu).
W okresie stosowania preparatu należy przerwać karmienie piersią z powodu ryzyka przenikania substancji czynnych do mleka matki.
↑ do góry

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Preparat jest stosowany miejscowo. Nie stwierdzono występowania interakcji z innymi lekami.
W przypadku miejscowego stosowania innych preparatów ocznych, należy zachować co najmniej 15 minutowy odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi podaniami leków. Maść do oczu należy nakładać jako ostatni preparat.
↑ do góry

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Dexamytrex może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Możliwe łagodne, przejściowe i krótkotrwałe zaburzenia widzenia. Preparat stosowany po urazie rogówki może opóźniać proces gojenia rany. Po długotrwałym stosowaniu możliwe jest wystąpienie: jaskry z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, powstanie zaćmy podtorebkowej. Pojedyncze przypadki rozszerzenia źrenicy.
↑ do góry

Inne preparaty na rynku polskim zawierające deksametazon + gentamycyna

Dexamytrex (krople do oczu)