17 kwietnia 2014 roku, [zaloguj się]

   Lekarze pacjentom
 

Węgiel leczniczy (Norit) (węgiel aktywowany) - kaps.

↑ do góry

Postaci, dawki, ceny

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 marca 2014 r.

Nazwa preparatuPostać i dawkaProducentCena 100% Odpłatność po refundacji
Węgiel leczniczy (Norit) kaps. 200 mg 15 kaps. Norit Pharma 8.26

Preparat zawiera substancję: węgiel aktywowany

Inne preparaty zawierające węgiel aktywowany: Carbo Activ Aflofarm (kaps. twarde) , Carbo Medicinalis MF (tabl.) , Carbo Medicinalis VP (tabl.) , Węgiel leczniczy (kaps. twarde) , Węgiel leczniczy VP (kaps.)

Lek dostępny bez recepty

↑ do góry

Co to jest Węgiel leczniczy (Norit)?

Preparat o silnych właściwościach adsorpcyjnych.
↑ do góry

Co zawiera i jak działa Węgiel leczniczy (Norit)?

Substancją czynną preparatu jest węgiel aktywowany. Po uwolnieniu z kapsułki adsorbuje on na swojej znacznie rozbudowanej powierzchni substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym toksyny bakteryjne, utrudniając ich wchłanianie z przewodu pokarmowego. Adsorpcji na powierzchni węgla ulegają też drobnoustroje (bakterie, grzyby), a także większość stałych produktów leczniczych.
↑ do góry

Kiedy stosować Węgiel leczniczy (Norit)?

Preparat jest wskazany w leczeniu:
· nieżytów jelit
· biegunki
· wzdęć
· nadmiernej fermentacji jelitowej
· pomocniczo przypadku zatruć niektórymi substancjami chemicznymi
↑ do góry

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie wolno stosować preparatu u osób nieprzytomnych, u których nie zabezpieczono dróg oddechowych oraz u niemowląt.
Nie stosuj preparatu jeśli stwierdzono u Ciebie którykolwiek z następujących stanów chorobowych:
· podejrzenie niedrożności jelit
· ostry ból brzucha,
· wrzodziejące zapalenie okrężnicy
↑ do góry

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Węgiel leczniczy (Norit)?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Jeżeli objawy biegunki nie ustąpią w przeciągu 2 dni lub jeżeli dodatkowo pojawi się krew w kale lub objawom towarzyszy gorączka skonsultuj się z lekarzem. Jeżeli wzdęcia nie ustąpią w ciągu 7 dni, skonsultuj się z lekarzem.
W przypadku zatruć następującymi substancjami preparat można zastosować wyłącznie pod nadzorem lekarza z zachowaniem szczególnej ostrożności:
· leki hamujące czynności ośrodkowego układu nerwowego
· leki mogące wywołać drgawki
· leki wpływające na perystaltykę jelit.
Węgiel leczniczy może osłabiać działanie innych stosowanych leków. Preparat jest mało skuteczny w leczeniu zatruć wywołanych przez: kwas borowy, siarczan żelazawy, związki metali, DDT, cyjanki, lit, etanol, metanol, glikol etylenowy, produkty rafinacji ropy naftowej oraz kwasy mineralne i zasady. Podczas leczenia węglem aktywowanym leki przeczyszczające stosuj ostrożnie i tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ ciężka i długotrwała biegunka może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
↑ do góry

Dawkowanie preparatu Węgiel leczniczy (Norit)

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Nieżyty jelit, biegunka, wzdęcia, nadmierna fermentacja jelitowa. 3–4 kapsułki jednorazowo, w razie potrzeby powtórzyć 3 i więcej razy w ciągu dnia.
Uzupełniająco w leczeniu zatruć niektórymi substancjami chemicznymi. Początkowo 10 kapsułek jednorazowo, następnie dawkowanie indywidualne.
↑ do góry

Czy można stosować Węgiel leczniczy (Norit) w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.
↑ do góry

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Preparat ma silne właściwości adsorbujące (wiążące inne substancje). Doustnie przyjmowany węgiel leczniczy w różnym stopniu hamuje wchłanianie innych leków; z tego względu inne leki przyjmuj co najmniej 2 godziny przed przyjęciem lub po przyjęciu węgla leczniczego. Nie należy przyjmować preparatu w czasie posiłków, ponieważ pokarm osłabia jego działanie.
↑ do góry

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Węgiel leczniczy (Norit) może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty (zwłaszcza u dzieci), zaparcia. Podczas wymiotów po podaniu węgla leczniczego może nastąpić aspiracja do płuc (przedostanie się substancji do płuc). Węgiel barwi stolec na czarno.