28 marca 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Medycyna Praktyczna: opis, ceny, refundacja
medycyna praktyczna dla pacjentów

Stieprox (cyklopiroksolamina) - szampon leczniczy

↑ do góry

Postaci, dawki, ceny

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 marca 2015 r.

Nazwa preparatuPostać i dawkaProducentCena 100% Odpłatność po refundacji
Stieprox szampon leczniczy 15 mg/g (1,5%) 100 ml Stiefel 51.01

Preparat zawiera substancję: cyklopiroksolamina

Lek dostępny na receptę

↑ do góry

Co to jest Stieprox?

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.
↑ do góry

Co zawiera i jak działa Stieprox?

Substancją czynną preparatu jest cyklopiroks z olaminą. Preparat ma działanie przeciwgrzybicze, a także słabsze przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów, pleśni, drożdżaków a także niektórych innych grzybów chorobotwórczych. Cyklopiroks zaburza transport niezbędnych substancji odżywczych do komórki, uszkadza błonę komórkową oraz hamuje niektóre procesy metaboliczne, czego konsekwencją jest śmierć komórek grzyba. Po podaniu miejscowym na skórę cyklopiroks z olaminą przenika do naskórka i mieszków włosowych, osiągając szczególnie duże stężenie w warstwie rogowej naskórka. Wchłanianie substancji czynnej do krwi jest znikome.
↑ do góry

Kiedy stosować Stieprox?

Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu i łagodzeniu objawów chorób owłosionej skóry głowy, takich jak łupież lub łojotokowe zapalenie skóry.
↑ do góry

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
↑ do góry

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Stieprox?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na owłosioną skórę głowy. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Jeżeli dojdzie do przypadkowego kontaktu preparatu z oczami należy przemyć je dużą ilością letniej wody.
Rzadko, zwłaszcza u osób z jasnymi lub siwymi włosami, oraz z włosami zniszczonymi chemicznie, stosowanie preparatu może spowodować odbarwienie włosów.
Jeżeli wystąpi utrzymujące się podrażnienie należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.
Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
↑ do góry

Dawkowanie preparatu Stieprox

Preparat ma postać szamponu leczniczego i przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na owłosioną skórę głowy. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Niewielką ilość szamponu nanieść na zwilżoną owłosioną skórę głowy i włosy, wytworzyć pianę, wmasować, pozostawić na 3–5 min., spłukać, czynności powtórzyć. Stosować 2–3 razy na tydzień przez 4 tygodnie.
W okresach pomiędzy kolejnymi zastosowaniami preparatu może być używany inny, delikatny szampon.
Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci.
↑ do góry

Czy można stosować Stieprox w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i po wyrażeniu zgody przez lekarza preparat może być stosowany u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.
↑ do góry

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie stwierdzono występowania interakcji preparatu z innymi lekami.
↑ do góry

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Stieprox może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Rzadko możliwe podrażnienie skóry. Jeżeli podrażnienie utrzymuje się należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.
↑ do góry

Inne preparaty na rynku polskim zawierające cyklopiroksolamina

Batrafen (krem) , Batrafen (płyn do stos. na skórę) , Dafnegin (krem dopochwowy) , Dafnegin (globulki) , Hascofungin (krem) , Hascofungin (płyn do stos. na skórę) , Pirolam (płyn) , Pirolam (zaw.) , Pirolam (żel) , Sebiprox (szampon)