5 marca 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Medycyna Praktyczna: opis, ceny, refundacja
medycyna praktyczna dla pacjentów

Erdomed (erdosteina) - kaps.

↑ do góry

Postaci, dawki, ceny

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 marca 2015 r.

Nazwa preparatuPostać i dawkaProducentCena 100% Odpłatność po refundacji
Erdomed kaps. 300 mg 10 kaps. Angelini 17.65
Erdomed kaps. 300 mg 20 kaps. Angelini 31.03

Preparat zawiera substancję: erdosteina

Lek dostępny na receptę

↑ do góry

Co to jest Erdomed?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.
↑ do góry

Co zawiera i jak działa Erdomed?

Substancją czynną preparatu jest erdosteina. Erdosteina jest pochodną aminokwasu metioniny. Zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny a także wpływa na poprawę czynności rzęsek nabłonka oddechowego. W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.
↑ do góry

Kiedy stosować Erdomed?

Preparat jest wskazany w:
· leczeniu ostrych i przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc połączonych z nieprawidłowym wydzielaniem i transportem wydzieliny śluzowej
· leczeniu zapobiegawcze sezonowych zaostrzeń przewlekłego zapalenia oskrzeli.
↑ do góry

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na substancje zawierające grupy sulfhydrylowe –SH. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występują u Ciebie:
· zaburzenia czynności wątroby (np. zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi)
· niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 25 ml/min)
· homocystynuria (zaburzenie metabolizmu aminokwasów), zwłaszcza jeżeli jesteś na diecie wykluczającej aminokwas metioninę.
Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią. Preparatu nie stosować u dzieci do 12. roku życia.
↑ do góry

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Erdomed?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli stwierdzono u Ciebie zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek. Jeżeli wystąpią objawy nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka) należy natychmiast zaprzestać stosowania preparatu. U chorych, u których występuje osłabiony odruch kaszlowy lub zaburzenia oczyszczania rzęskowego należy zachować ostrożność. U tych chorych istnieje ryzyko nagromadzenia dużych ilości śluzu w drogach oddechowych. Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny.
Spożywanie pokarmów i napojów nie wpływa na wchłanianie preparatu.
Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się należy skonsultować się z lekarzem, który oceni czy celowe jest dalsze stosowanie preparatu. Aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych zaleca się stosowanie minimalnych skutecznych dawek przez możliwie krótki okres czasu.
Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
↑ do góry

Dawkowanie preparatu Erdomed

Preparat ma postać kapsułek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Preparat można przyjmować niezależnie od posiłku. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed snem. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i dzieci po 12. roku życia: 1 kapsułka 2 razy na dobę.
Nie stosować u dzieci do 12. roku życia.
Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania u osób w podeszłym wieku.
Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).
↑ do góry

Czy można stosować Erdomed w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.
↑ do góry

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie zaobserwowano interakcji preparatu z lekami stosowanymi w leczeniu chorób dróg oddechowych takimi jak: teofilina, leki powodujące rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli/steroidy, erytromycyna, amoksycylina, ko-trimoksazol.
Równoległe stosowanie preparatu i amoksycyliny powoduje zwiększenie jej stężenia w drogach oddechowych.
Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny. Nagromadzenie dużej ilości wydzieliny oskrzelowej może wpłynąć na pogorszenie wydolności oddechowej.
↑ do góry

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Erdomed może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić: nudności, wymioty, zgaga, biegunka, zaparcia, zaburzenia smaku, ból brzucha, ból głowy, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, złe samopoczucie, reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka, gorączka).
↑ do góry

Inne preparaty na rynku polskim zawierające erdosteina

Erdomed (proszek do sporz. zaw. doustnej)