2 marca 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Medycyna Praktyczna: opis, ceny, refundacja
medycyna praktyczna dla pacjentów

ACC Mini (acetylocysteina) - proszek do sporz. roztworu doustnego

↑ do góry

Postaci, dawki, ceny

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 marca 2015 r.

Nazwa preparatuPostać i dawkaProducentCena 100% Odpłatność po refundacji
ACC Mini proszek do sporz. roztworu doustnego 100 mg 20 saszetek 3 g Sandoz 14.34

Preparat zawiera substancję: acetylocysteina

Lek dostępny bez recepty

↑ do góry

Co to jest ACC Mini?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.
↑ do góry

Co zawiera i jak działa ACC Mini?

Substancją czynną preparatu jest acetylocysteina. Jest to pochodna aminokwasu cysteiny. Acetylocysteina zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny oraz ułatwia jej transport (poprawia czynność nabłonka oddechowego). W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego. Acetylocysteina stosowana jest także jako odtrutka w przypadku zatrucia paracetamolem.
↑ do góry

Kiedy stosować ACC Mini?

Preparat jest wskazany jako lek rozrzedzający wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiający jej odkrztuszanie u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem.
↑ do góry

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie możesz także stosować preparatu jeżeli występuje u Ciebie:
· czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy
· ostry stan astmatyczny
· zmniejszona zdolność odkrztuszania wydzieliny
· nietolerancja fruktozy.
Nie stosować w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Nie stosować u dzieci do 6. roku życia.
↑ do góry

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując ACC Mini?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli stwierdzono u Ciebie niewydolność oddechową lub jeżeli chorujesz na astmę. W powyższych przypadkach, a także jeżeli jesteś osobą w podeszłym wieku, należy zachować ostrożność. U chorych na astmę istnieje ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli.
Jeżeli konieczne jest równoległe przyjmowanie doustnych antybiotyków należy zachować co najmniej 2 godzinną przerwę pomiędzy ich przyjęciem a przyjęciem preparatu.
Bez konsultacji z lekarzem preparatu nie należy stosować dłużej niż 4–5 dni. Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się w tym czasie należy skonsultować się z lekarzem.
Dodatkowe informacje o pozostałych składnikach preparatu:
­ --preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu
­ --informacja dla chorych na cukrzycę: 1 saszetka 3 g zawiera 2,829 g sacharozy; 1 saszetka 3 g zawiera 0,24 wymienników węglowodanowych.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie ma doniesień dotyczących wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
↑ do góry

Dawkowanie preparatu ACC Mini

Preparat ma postać proszku w saszetkach do przygotowania roztworu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Preparat należy przyjmować po posiłkach Zawartość saszetki należy rozpuścić w chłodnym płynie (woda, sok, herbata) i wypić zaraz po rozpuszczeniu. Przygotowany do wypicia roztwór nie powinien mieć kontaktu z metalami i gumą. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed snem. W okresie leczenia korzystne jest przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i młodzież po 14. roku życia: 200 mg (2 saszetki) 2–3 razy na dobę.
Dzieci 6.–14. roku życia: 100 mg (1 saszetka) 3 razy na dobę lub 200 mg (2 saszetki) 2 razy na dobę.
Preparatu nie należy stosować u dzieci do 6. roku życia.
↑ do góry

Czy można stosować ACC Mini w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Nie należy stosować preparatu w ciąży ani w okresie karmienia piersią.
↑ do góry

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny. Równoległe stosowanie leków przeciwkaszlowych może spowodować zaleganie wydzieliny skutkiem hamowania odruchu kaszlowego.
Acetylocysteinę i antybiotyki stosowane doustnie (dotyczy to zwłaszcza półsyntetycznych penicylin, tetracyklin, cefalosporyn i aminoglikozydów) należy przyjmować z zachowaniem co najmniej 2 godzinnego odstępu, ze względu na ryzyko inaktywacji antybiotyków.
Skojarzone stosowanie acetylocysteiny i nitrogliceryny lub innych azotanów może prowadzić do nasilenia ich działania rozszerzającego naczynia krwionośne i hamowania agregacji płytek krwi.
↑ do góry

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również ACC Mini może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Niezbyt często mogą wystąpić: bóle głowy, szumy uszne, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko: zgaga, nudności, biegunka, wymioty, reakcje alergiczne (świąd, pokrzywka, wysypka, skurcz oskrzeli, zwiększenie częstotliwości rytmu serca, zmniejszenie ciśnienia tętniczego, krwawienia związane częściowo z reakcjami alergicznymi). Ryzyko skurczu oskrzeli występuje przede wszystkim u chorych na astmę oskrzelowa z nadreaktywnością oskrzeli. Acetylocysteina zmniejsza agregację płytek krwi (nie jest znane znaczenie kliniczne tego zjawiska). Bardzo rzadko może wystąpić: niedokrwistość, krwotok i krwiak osierdzia.
↑ do góry

Inne preparaty na rynku polskim zawierające acetylocysteina

ACC (tabl.) , ACC (tabl. mus.) , ACC (proszek do sporz. roztworu doustnego) , ACC Hot (gran. do sporz. roztworu p.o.) , ACC Mini (roztwór doustny) , ACC Mini (tabl. mus.) , ACC optima (tabl. mus.) , ACC optima Hot (proszek do sporz. roztworu doustnego) , Acetylcysteine Sandoz (roztwór do infuzji) , Fluimucil Forte (tabl. mus.) , Fluimucil Muko (gran. do sporz. roztworu p.o.) , Fluimucil Muko Junior (gran. do sporz. roztworu p.o.) , Nacecis (tabl. mus.) , Tussicom 200 (proszek do sporz. roztworu) , Tussicom 400 (proszek do sporz. roztworu) , Tussicom 600 (proszek do sporz. roztworu)