2 kwietnia 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Medycyna Praktyczna: opis, ceny, refundacja
medycyna praktyczna dla pacjentów

Clotrimazolum Hasco (klotrimazol) - krem

↑ do góry

Postaci, dawki, ceny

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 marca 2015 r.

Nazwa preparatuPostać i dawkaProducentCena 100% Odpłatność po refundacji
Clotrimazolum Hasco krem 10 mg/g 20 g Hasco-Lek 2.79

Preparat zawiera substancję: klotrimazol

Lek dostępny bez recepty

↑ do góry

Co to jest Clotrimazolum Hasco?

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego.
↑ do góry

Co zawiera i jak działa Clotrimazolum Hasco?

Substancją czynną preparatu jest klotrimazol. Jest to lek przeciwgrzybiczy o szerokim spektrum dzialania. Działa poprzez hamowanie biosyntezy ergosterolu niezbędnego do budowy błony komórkowej grzyba, co prowadzi do obumarcia komórki grzyba. Stosowany miejscowo w niewielkim stopniu wchłania się z błon śluzowych. Praktycznie nie wchłania się przez skórę, przenika jednak do głębszych warstw naskórka.
↑ do góry

Kiedy stosować Clotrimazolum Hasco?

Preparat jest wskazany w leczeniu: grzybiczych zapaleń skóry spowodowanych zakażeniami grzybiczymi (dermatofitami, pleśniakami, grzybami dimorficznymi), zakażeń drożdżakowych skóry i błon śluzowych (kandydozy), łupieżu pstrego.
↑ do góry

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
↑ do góry

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Clotrimazolum Hasco?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną, np. kontaktowe zapalenie skóry. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Lek nie upośledza zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługiwania pojazdów mechanicznych.


↑ do góry

Dawkowanie preparatu Clotrimazolum Hasco

Lek ma postać kremu do stosowania zewnętrznego. Należy nanosić cienką warstwę preparatu na miejsca zmienione chorobowo 2–3 razy na dobę. Po ustąpieniu ostrych objawów choroby, lek należy stosować jeszcze co najmniej przez miesiąc. Nie należy wprowadzać preparatu do pochwy. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
↑ do góry

Czy można stosować Clotrimazolum Hasco w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Nie ma wystarczających badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku na skórę u kobiet w ciąży. Badania dotyczące dopochwowego podawania leku w II i III trymestrze ciąży nie wykazały zagrożenia dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.
↑ do góry

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Lek stosowany na skórę może osłabiać działanie innych leków przeciwgrzybiczych do stosowania miejscowego (np. nystatyna, natamycyna). Jednoczesne stosowanie ze środkami antykoncepcyjnymi wykonanymi z lateksu może powodować ich uszkodzenie i zmniejszenie skuteczności; zaleca się stosowanie innych środków zapobiegania ciąży przez co najmniej 5 dni od zakończenia leczenia.
↑ do góry

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Clotrimazolum Hasco może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić: rumień, obrzęk, świąd, pieczenie, pokrzywka, krostki, złuszczanie naskórka; bardzo rzadko występowała konieczność odstawienia leku.
↑ do góry

Inne preparaty na rynku polskim zawierające klotrimazol

Clotrimazolum Aflofarm (krem) , Clotrimazolum GSK (krem) , Clotrimazolum GSK (tabl. dopochwowe) , Clotrimazolum Homeofarm (krem) , Clotrimazolum Medana (płyn) , Clotrimazolum Ziaja (krem) , Gineintima ClotriActiv (krem) , Imazol (pasta)