27 lutego 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Medycyna Praktyczna: opis, ceny, refundacja
medycyna praktyczna dla pacjentów

Allergodil (azelastyna) - aerozol do nosa, roztwór

↑ do góry

Postaci, dawki, ceny

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2015 r.

Nazwa preparatuPostać i dawkaProducentCena 100% Odpłatność po refundacji
Allergodil aerozol do nosa, roztwór 1 mg/ml (0,1%) (1 dawka zawiera 0,14 mg chlorowodorku azelastyny) 10 ml Meda Pharma 32.02

Preparat zawiera substancję: azelastyna

Lek dostępny bez recepty

↑ do góry

Co to jest Allergodil?

Lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym.
↑ do góry

Co zawiera i jak działa Allergodil?

Substancją czynną preparatu jest azelastyna. Azelastyna blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1). W ten sposób hamuje działanie histaminy, substancji wywołującej objawy alergiczne. Jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji. Łagodzi objawy alergiczne takie jak: kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych. Stosowana miejscowo (krople do oczu, aerozol do nosa) przynosi ulgę już po kilku minutach a jej działanie utrzymuje się do 12 godzin.
↑ do góry

Kiedy stosować Allergodil?

Preparat jest wskazany w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.
↑ do góry

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu w I trymestrze ciąży ani w okresie karmienia piersią. Nie stosować u dzieci do 6. roku życia.
↑ do góry

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Allergodil?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Preparat jest przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego, miejscowo na błonę śluzową nosa. Substancja czynna wchłania się do organizmu bezpośrednio przez błony śluzowe nosa, co pozwala na szybkie jej działanie i mniejsze narażenie na ogólnoustrojowe działania niepożądane.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
­ --preparat zawiera edetynian sodu, który może powodować wystąpienie reakcji alergicznych.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Rzadko, u niektórych osób mogą występować działania niepożądane(np. zmęczenie i wyczerpanie, zawroty głowy, osłabienie), które mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Osoby, u których po zastosowaniu preparatu wystąpią powyższe działania nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn.
Spożywanie alkoholu może nasilać niekorzystny wpływ preparatu na sprawność psychoruchową i zdolność koncentracji.
↑ do góry

Dawkowanie preparatu Allergodil

Preparat ma postać aerozolu do nosa. 1 dawka (1 naciśnięcie) zawiera 0,14 mg substancji czynnej. Preparat należy podawać za pomocą aplikatora, trzymając głowę w pozycji pionowej. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i dzieci po 6. roku życia:
1 dawkę do każdego otworu nosowego, 2 razy na dobę (co odpowiada 0,56 mg na dobę).
Preparat może być stosowany do ustąpienia objawów, ale nie dłużej niż przez 6 kolejnych miesięcy.
↑ do góry

Czy można stosować Allergodil w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Nie zaleca się stosowania preparatu w I trymestrze ciąży. Stosowanie leku w pozostałym okresie ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności.
Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią.
↑ do góry

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie są znane interakcje preparatu z innymi lekami.
Spożywanie alkoholu może nasilać niekorzystny wpływ preparatu na sprawność psychoruchową i zdolność koncentracji.
↑ do góry

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Allergodil może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić: miejscowe podrażnienie błon śluzowych nosa (pieczenie, mrowienie, świąd, kichanie, krwawienie z nosa), uczucie gorzkiego smaku w ustach (często spowodowane niewłaściwą pozycją podczas aplikacji preparatu np. po zbytnim odchyleniu głowy do tyłu), nudności, zawroty głowy, zmęczenie, wyczerpanie, osłabienie. Bardzo rzadko możliwe reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka).
↑ do góry

Inne preparaty na rynku polskim zawierające azelastyna

Allergodil (krople do oczu, roztwór) , Azelastin-POS (krople do oczu)