1 kwietnia 2015 roku
poczta
zaloguj się
 
Medycyna Praktyczna: opis, ceny, refundacja
medycyna praktyczna dla pacjentów

Betaserc (betahistyna) - tabl.

↑ do góry

Postaci, dawki, ceny

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 marca 2015 r.

Nazwa preparatuPostać i dawkaProducentCena 100% Odpłatność po refundacji
Betaserc tabl. 24 mg 20 tabl. Abbott 51.56
Betaserc tabl. 24 mg 50 tabl. Abbott 57.53
Betaserc tabl. 24 mg 60 tabl. Abbott 60.41
Betaserc tabl. 8 mg 100 tabl. Abbott 75.20
Betaserc tabl. 8 mg 30 tabl. Abbott 31.36

Preparat zawiera substancję: betahistyna

Lek dostępny na receptę

↑ do góry

Co to jest Betaserc?

Syntetyczny analog histaminy, silny antagonista receptora H3 i słaby agonista receptora H1 w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym.
↑ do góry

Co zawiera i jak działa Betaserc?

Substancją czynną preparatu jest betahistyna Syntetyczny analog histaminy, aktywny po podaniu doustnym. Silnie blokuje histaminowe receptory presynaptyczne H3, a słabo pobudza postsynapyczne H1, nie wykazuje natomiast znaczącego działania na receptory H2. Prowadzi to do nasilenia wydzielania histaminy w zakończeniach nerwowych. Działa rozkurczająco na zwieracze prekapilarne w mikrokrążeniu ucha wewnętrznego, co prowadzi do poprawy ukrwienia prążka naczyniowego błędnika; zwiększa też przepływ krwi w mózgu. Skraca czas rekonwalescencji po jednostronnym przecięciu nerwu przedsionkowego. Wykazuje zależne od dawki działanie hamujące na generowanie impulsów iglicowych przez neurony przedsionkowych jąder bocznego i przyśrodkowego. U ludzi betahistyna w niewielkim stopniu wpływa na czynność gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Mechanizm działania betahistyny w przypadku choroby Méniére'a nie jest znany; jej skuteczność w leczeniu zawrotów głowy może wynikać ze zdolności do zmiany przepływu krwi w uchu wewnętrznym lub z bezpośredniego wpływu na neurony jądra przedsionkowego. Poprawa u niektórych pacjentów następuje dopiero po kilku tygodniach stosowania; optymalne efekty terapeutyczne widoczne są po kilku miesiącach. Betahistyna wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, w niewielkim stopniu wiąże się z białkami osocza. Jej biologiczny okres półtrwania wynosi 4-5 godzin. Wydalana jest przez nerki w postaci metabolitów w ciągu ok. 24 godzin.
↑ do góry

Kiedy stosować Betaserc?

Preparat jest wskazany do stosowania w:
· chorobie Méniére'a (która charakteryzuje się: zawrotami głowy z nudnościami i wymiotami, postępującą utratą słuchu i szumami usznymi)
· objawowym leczeniu zawrotów głowy pochodzenia przedsionkowego.
↑ do góry

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub gdy stwierdzono u Ciebie guz chromochłonny nadnerczy (lek jest analogiem histaminy i może indukować uwalnianie amin katecholowych z guza, powodując ciężkie nadciśnienie tętnicze).
↑ do góry

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Betaserc?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Należy zachować ostrożność u osób:
· z chorobą wrzodową; sporadycznie może wystąpić dyspepsja
· z ciężkim niedociśnieniem
· z pokrzywką, wysypką, alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa, astmą oskrzelową; istnieje ryzyko nasilenia objawów.
Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
↑ do góry

Dawkowanie preparatu Betaserc

Preparat ma postać tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli. Początkowo 8-16 mg 3 ×/dobę, zwykle stosowana dawka podtrzymująca wynosi 24-48 mg/dobę; lekarz dostosuje dawkę indywidualnie dla każdego pacjenta.
↑ do góry

Czy można stosować Betaserc w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Nie zaleca się stosowania preparatu w czasie ciąży i karmienia piersią.
↑ do góry

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie stwierdzono niebezpiecznych interakcji preparatu z innymi lekami.
Istnieją pojedyncze doniesienia o zniesieniu działania betahistyny przez terfenadynę.
Ponieważ betahistyna jest analogiem histaminy możliwe są interakcje z innymi lekami przeciwhistaminowymi i wzajemne osłabienie działania, dlatego należy zachować ostrożność.
Inhibitory monoaminooskydazy (w tym selektywne MAO-B np. selegilina) mogą hamować metabolizm betahistyny.
↑ do góry

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Betaserc może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Często mogą wystąpić: nudności, zaburzenia trawienia, bóle głowy.
Ponadto mogą wystąpić: łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (np. wymioty, bóle żołądka i jelit, wzdęcia, gazy), ustępujące zwykle po zmniejszeniu dawki lub w przypadku podawania leku podczas posiłku, reakcje nadwrażliwości, m.in. anafilaksja, skórne reakcje nadwrażliwości, zwłaszcza obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka i świąd.
↑ do góry

Inne preparaty na rynku polskim zawierające betahistyna

Betahistine Teva (tabl.) , Betahistinum 123ratio (tabl.) , Betanil forte (tabl.) , Histigen (tabl.) , Lavistina (tabl.) , Microser (tabl.) , Neatin (roztwór doustny) , Neatin (tabl.) , Polvertic (tabl.) , Verhist (tabl.) , Vertix 8 mg (tabl.) , Vertix 16 mg (tabl.) , Vertix 24 mg (tabl.) , Vestibo (tabl.) , Zenostig (tabl.)