Nystatyna

Nystatyna to przeciwgrzybiczy antybiotyk polienowy wytwarzany przez promieniowce Streptomyces nursei.

Komórki grzybów otoczone są tak zwaną ścianą komórkową. Zbudowana jest ona głównie z chityny. Pod nią znajduje się błona komórkowa, która jest półprzepuszczalna i zbudowana dwóch warstw fosfolipidów i białek. Zadaniem steroidów (pochodne lipidowe) wchodzących w jej skład jest stabilizacja tej struktury. Jednym ze steroidów, które tworzą błonę komórkową grzybów jest ergosterol. Nie występuje on w błonach komórek zwierzęcych, tak więc leki przeciwgrzybicze wpływające na jego przemiany są bezpieczne dla człowieka.

Nystatyna działa poprzez wiązanie ze składnikami sterolowymi (głównie ergosterolem) błony cytoplazmatycznej wrażliwych grzybów. Powoduje to powstanie porów i kanalików, a tym samym zaburzenie ochronnej funkcji błony komórkowej, wydostanie się na zewnątrz składników komórki, przerwanie procesów metabolicznych i w efekcie - obumarcie komórki grzyba. Działa grzybostatycznie i grzybobójczo na Candida spp., Blastomyces dermatitidis, Coccidioides immitis, Cryptococcus neoformans, Histoplasma capsulatum, Aspergillus fumigatus, Rhodotula spp. Nie działa na dermatofity, bakterie, wirusy, pierwotniaki.

Nystatyna jest wskazana do stosowania w następujących przypadkach: grzybice przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej (np. pleśniawki błon śluzowych dziąseł, języka, czerwieni wargowej) i przełyku; profilaktyka zarażeń grzybiczych u chorych leczonych dużymi dawkami antybiotyków lub kortykosteroidów– stosowana doustnie; grzybica pochwy i sromu – w postaci tabletek dopochwowych.

Nystatyna nie wchłania się z przewodu pokarmowego, powierzchni skóry i błon śluzowych. Po podaniu doustnym enzymy trawienne przewodu pokarmowego nie wpływają na jej aktywność. Wydalana jest z kałem, prawie w całości w postaci nie zmienionej. Działanie terapeutyczne występuje po 24-72 godzinach od podania. Stosowana jest tylko miejscowo.

Nystatyna dostępna jest w następujących postaciach: tabletki dojelitowe, tabletki dopochwowe, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej i do stosowania w jamie ustnej.

W przypadku granulatu: dodać przegotowanej, chłodnej wody do kreski znajdującej się na plastikowym opakowaniu, a następnie wstrząsnąć do uzyskania zawiesiny (24 ml). Jeśli zajdzie potrzeba, po odstaniu ponownie uzupełnić wodą do kreski. Trwałość przygotowanej zawiesiny wynosi 7 dni. Należy wstrząsnąć opakowaniem przed każdym użyciem preparatu.

Preparaty zawierające nystatynę należy przechowywać w lodówce. W przypadku granulatu dotyczy to zarówno sytuacji przed jak i po dodaniu do niego wody.

Preparaty na rynku polskim zawierające nystatyna

Nyscandin (zawiesina doustna) Nystapol (zawiesina doustna) Nystatin TZF (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej) Nystatyna Teva (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej i do stosowania w jamie ustnej) Nystatyna Teva (tabletki dojelitowe) Nystatyna VP (tabletki dopochwowe)

Zobacz substancje złożone zawierające nystatyna

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta