Actifed (dekstrometorfan + pseudoefedryna + triprolidyna) - syrop

Nazwa preparatu Postać; dawka; opakowanie Producent Cena 100% Cena po refundacji W której aptece?
Actifed syrop; 5 ml zawiera: 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny, 10 mg bromowodorku dekstrometorfanu, 1,25 mg chlorowodorku triprolidyny; 100 ml McNeil 19.68 Sprawdź

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 listopada 2017 r.

Preparat zawiera substancję: dekstrometorfan + pseudoefedryna + triprolidyna

Lek dostępny bez recepty

Co to jest Actifed?

Preparat stosowany w stanach zapalnych dróg oddechowych.

Co zawiera i jak działa Actifed?

Preparat złożony zawierający pochodną morfiny o ośrodkowym działaniu przeciwkaszlowym, aminę sympatykomimetyczną oraz antagonistę receptorów H1.

Kiedy stosować Actifed?

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu objawowym stanów zapalnych górnych dróg oddechowych przebiegających z obrzękiem błony śluzowej nosa i wysiękiem z nosa oraz kaszlem u dorosłych i dzieci po 7. roku życia.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są również:
· kaszel w przebiegu astmy oskrzelowej lub z dużą ilością wydzieliny
· niewydolność oddechowa lub zagrożenie jej wystąpieniem
· ciężkie nadciśnienie tętnicze
· niestabilna dławica piersiowa
· ciężka niewydolność wątroby
· stosowanie inhibitorów MAO (równolegle lub w ciągu ostatnich 14 dni) lub furazolidonu.
Nie stosować u dzieci poniżej 7. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Actifed?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Jeżeli pomimo stosowania leku objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni albo infekcja przebiega z gorączką, bólem głowy, wysypką należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy przyjmować preparatu w trakcie ani przed upływem 2 tyg. od zaprzestania leczenia inhibitorami MAO.
Podczas stosowania preparatu nie należy przyjmować leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy (nasennych, uspokajających).
Nie należy spożywać alkoholu ani przyjmować preparatów zawierających alkohol.
Przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem w przypadku:
· nadczynności tarczycy
· rozrostu gruczołu krokowego
· jaskry
· chorób serca
· podwyższonego ciśnienia śródgałkowego
· cukrzycy, nadciśnienia tętniczego
· ciężkiej niewydolności wątroby
· planowania ciąży.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Podczas stosowania preparatu nie należy prowadzić ani obsługiwać pojazdów mechanicznych.

Dawkowanie preparatu Actifed

Preparat ma postać syropu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i dzieci po 12. roku życia. 10 ml 3–4 razy na dobę; dawka maksymalna to 40 ml na dobę.
Dzieci 7.–12. roku życia. 5 ml 3–4 razy ns dobę; dawka maksymana to 20 ml na dobę.
Preparat należy stosować ostrożnie w przypadku łagodnej lub umiarkowanej niewydolności wątroby, umiarkowanej albo ciężkiej niewydolności nerek oraz u osób ze współistniejącą chorobą układu sercowo-naczyniowego.

Czy można stosować Actifed w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.
Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży wyłącznie po konsultacji z lekarzem, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. Przed zastosowaniem leku w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu.
Preparat stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO (lub w okresie 14 dni od zaprzestania ich podawania) może spowodować zapaść, śpiączkę, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi lub wystąpienie wysokiej gorączki. Stosowanie preparatu z lekami pobudzającymi układ współczulny, takimi jak: leki zwężające naczynia krwionośne błon śluzowych, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki hamujące łaknienie, a także leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy może powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego. Działanie leków zmniejszających ciśnienie krwi, takich jak: bretylium, betanidyna, guanetydyna, debryzochina, metylodopa oraz leków blokujących receptory alfa- i beta-adrenergiczne może zostać zmniejszone podczas stosowania preparatu, skutkiem działania pseudoefedryny zawartej w preparacie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Apap może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić: senność, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, omamy (rzadko), ostra niewydolność oddechowa, skurcz oskrzeli, przyspieszenie czynności serca (tachykardia), zaparcia, biegunki, nudności, wymioty, zatrzymanie moczu (u mężczyzn), suchość błony śluzowej jamy ustnej i nosogardzieli, wysypka, świąd.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające dekstrometorfan + pseudoefedryna + triprolidyna

ACTI-trin (syrop)

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies