Apap Noc (difenhydramina + paracetamol) - tabletki powlekane

Nazwa preparatu Postać; dawka; opakowanie Producent Cena 100% Cena po refundacji W której aptece?
Apap Noc tabletki powlekane; 1 tabl. zawiera: 500 mg paracetamolu, 25 mg chlorowodorku difenhydraminy; 24 tabl. US Pharmacia 18.53 Sprawdź
Apap Noc tabletki powlekane; 1 tabl. zawiera: 500 mg paracetamolu, 25 mg chlorowodorku difenhydraminy; 50 tabl. US Pharmacia 29.93 Sprawdź
Apap Noc tabletki powlekane; 1 tabl. zawiera: 500 mg paracetamolu, 25 mg chlorowodorku difenhydraminy; 6 tabl. US Pharmacia 6.05 Sprawdź

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 maja 2017 r.

Preparat zawiera substancję: difenhydramina + paracetamol

Lek dostępny bez recepty

Co to jest Apap Noc?

Preparat zawiera paracetamol, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy oraz difenhydraminę, lek przeciwhistaminowy, wykazujący także działanie uspokajające i nasenne.

Co zawiera i jak działa Apap Noc?

Jest to preparat złożony zawierający 2 substancje czynne: paracetamol oraz difenhydraminę. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i w rdzeniu kręgowym, enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, ponieważ praktycznie nie hamuje aktywności cyklooksygenaz i syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych. Nie uszkadza błony śluzowej żołądka. Nie hamuje agregacji płytek krwi i nie wpływa na proces krzepnięcia. Drugi ze składników preparatu to difenhydramina, lek przeciwhistaminowy. Difenhydramina blokuje receptory histaminowe typu 1 (H1). Hamuje w ten sposób działanie histaminy i łagodzi zależne od histaminy objawy reakcji alergicznej, takie jak kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych, łzawienie. Działa także uspokajająco i nasennie. Ułatwia zasypianie i zapobiega nocnym przebudzeniom spowodowanym odczuwaniem bólu. Po podaniu doustnym paracetamol i difenhydramina dobrze i szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Oba składniki preparatu przenikają przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.

Kiedy stosować Apap Noc?

Preparat jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu bólu powodującego trudności w zasypianiu, w tym bólu głowy, bólu mięśni, kości i stawów, bólu zębów, bolesnego miesiączkowania, nerwobólów, bólów związanych z przeziębieniem i grypą.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:
· z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby
· z wirusowym zapaleniem wątroby
· stosujących równolegle lub w okresie ostatnich 2 tygodni inhibitory MAO
· z jaskrą
· z rozrostem gruczołu krokowego
· chorych na porfirię
· z astmą w fazie zaostrzenia.
Nie należy stosować preparatu u dzieci do 12. roku życia.
Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Apap Noc?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Nie należy stosować równolegle innych leków zawierających paracetamol, ze względu na ryzyko przedawkowania i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych (w tym uszkodzenia wątroby). Należy sprawdzić czy inne stosowane leki nie zawierają paracetamolu.
Nie wolno stosować dawek większych niż zalecane, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może spowodować ciężkie uszkodzenia wątroby.
U osób wyniszczonych, niedożywionych lub regularnie spożywających alkohol istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby.
W okresie stosowania preparatu nie należy spożywać alkoholu. Spożywanie alkoholu w okresie stosowania preparatu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.
Należy zachować ostrożność u chorych z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, z zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym, u chorych na padaczkę, na miastenię (myasthenia gravis), z nadczynnością tarczycy, ze zwężeniem odźwiernika oraz u osób w podeszłym wieku.
Jeżeli występują u Ciebie powyższe stany lub choroby, przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem.
Preparat powoduje senność, należy przyjmować wyłącznie przed snem.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
W czasie stosowania preparatu nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń/maszyn.

Dawkowanie preparatu Apap Noc

Preparat ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 1–2 tabletek 30 minut przed snem.
Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować preparatu dłużej niż 7 dni.

Czy można stosować Apap Noc w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.
Nie należy stosować preparatu u kobiet w ciąży ani u kobiet w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Nie należy stosować preparatu, jeżeli przyjmowane są inne leki zawierające paracetamol (ryzyko przedawkowania paracetamolu i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, w tym uszkodzenia wątroby). Należy sprawdzić czy inne stosowane leki nie zawierają paracetamolu.
Paracetamol (stosowany długotrwale) może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. warfaryna) zwiększając ryzyko krwawień. Należy kontrolować współczynnik INR w trakcie równoległego stosowania tych leków, jak również w okresie tygodnia po zaprzestaniu stosowania paracetamolu.
Nie stosować z inhibitorami MAO ani w okresie 2 tygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z inhibitorami MAO może spowodować wystąpienie stanu pobudzenia i wysokiej gorączki.
Preparat może nasilać działanie leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, takich jak leki nasenne, uspokajające, przeciwlękowe, opioidowe przeciwbólowe.
Może nasilać działanie i toksyczność leków neuroleptycznych (np. haloperydol i inne pochodne butyrofenonu), leków przeciwdepresyjnych (np. fluoksetyna, paroksetyna, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne), leków przeciwdrgawkowych (np. fenytoina, karbamazepina), leków nasennych i barbituranów (np. fenobarbital), a także innych leków wpływających na aktywność enzymów mikrosomalnych wątroby, w tym ryfampicyny (ryzyko uszkodzenia wątroby).
Podawanie paracetamolu w skojarzeniu z chloramfenikolem może powodować zwiększenie stężenia chloramfenikolu.
W okresie stosowania preparatu nie wolno spożywać alkoholu. Spożywanie alkoholu w okresie stosowania preparatu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.
Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi, próby wątrobowe, ocena niewydolności trzustki, pomiar czasu protrombinowego, badanie stężenia metadrenaliny w moczu i inne).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Apap Noc może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Działania niepożądane paracetamolu występują rzadko lub bardzo rzadko. Ze względu na zawartość paracetamolu preparat może powodować: zaburzenia czynności wątroby (w przypadku przedawkowania paracetamolu lub stosowania długotrwałego może wystąpić ostra niewydolność wątroby, uszkodzenie lub martwica wątroby), nudności, wymioty, zaburzenia trawienia, ostre i przewlekle zapalenie trzustki, zaburzenia czynności nerek (martwica brodawek nerkowych podczas długotrwałego stosowania, nefropatie, tubulopatie), zaburzenia hematologiczne (małopłytkowość, agranulocytoza, niedokrwistość, leukopenia, neutropenia). Możliwe reakcje nadwrażliwości: świąd, pokrzywka, wysypka, rumień, a także niebezpieczny dla życia obrzęk naczynioruchowy (objawy mogą obejmować obrzęk warg, krtani, języka, duszność), skurcz oskrzeli, zwłaszcza u chorych z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, reakcje anafilaktyczne, aż do objawów wstrząsu anafilaktycznego (przyspieszenie czynności serca, gwałtowne obniżenie ciśnienia tętniczego, utrata przytomności). Bardzo rzadko ciężkie reakcje skórne.
Ze względu na zawartość difenhydraminy preparat może powodować: senność, zawroty głowy, dezorientacja, niepokój, zaburzenia uwagi, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie), suchość błon śluzowych jamy ustnej, gardła i nosa, zatrzymanie moczu, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, reakcje nadwrażliwości.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies