Apap ból i gorączka (paracetamol) - tabletki musujące

Nazwa preparatu Postać i dawka Producent Cena 100% Cena po refundacji W której aptece?
Apap ból i gorączka tabletki musujące 500 mg 8 tabl. US Pharmacia 9.70 Sprawdź

Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 marca 2017 r.

Preparat zawiera substancję: paracetamol

Lek dostępny bez recepty

Co to jest Apap ból i gorączka?

Jest to preparat zawierający paracetamol, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

Co zawiera i jak działa Apap ból i gorączka?

Substancją czynną preparatu jest paracetamol. Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i w rdzeniu kręgowym, enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn. Paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego ponieważ praktycznie nie hamuje aktywności cyklooksygenaz i syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych. Nie uszkadza błony śluzowej żołądka. Nie hamuje agregacji płytek krwi i nie wpływa na proces krzepnięcia. Po podaniu doustnym paracetamol dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, głównie w jelicie cienkim. Przenika przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.

Kiedy stosować Apap ból i gorączka?

Preparat jest wskazany do stosowania w leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu i/lub gorączki.

Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Preparatu nie należy stosować u dzieci do 12. roku życia.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Apap ból i gorączka?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Nie zaleca się długotrwałego lub częstego stosowania leku.
Nie należy równolegle stosować innych leków zawierających paracetamol.
W przypadku wystąpienia wysokiej temperatury lub objawów wtórnego zakażenia, lub jeśli objawy utrzymują się mimo stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.
Przyjęcie jednorazowo wielokrotnej dawki dobowej paracetamolu może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby; w takich przypadkach nie występuje utrata przytomności. Należy jednak natychmiast skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli samopoczucie pacjenta jest dobre, ze względu na ryzyko wystąpienia nieodwracalnego uszkodzenia wątroby
Długotrwałe stosowanie może mieć szkodliwy wpływ, jeśli nie odbywa się pod nadzorem lekarskim. U młodzieży leczonej paracetamolem w dawce 60 mg/kg masy ciała na dobę, nie należy jednocześnie stosować innych leków przeciwgorączkowych, chyba że paracetamol okaże się nieskuteczny.
Należy zachować ostrożność u osób:
- z umiarkowanym i ciężkim zaburzeniem czynności nerek
- z łagodną do umiarkowanej niewydolnością wątroby (w tym zespół Gilberta)
- z ciężką niewydolnością wątroby
-z ostrym zapaleniem wątroby
- równolegle stosujących inne substancje, które mają wpływ na czynność wątroby
- z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
- z niedokrwistością hemolityczną
- z chorobą alkoholową
- odwodnionych lub długotrwale niedożywionych.
Niebezpieczeństwo przedawkowania paracetamolu jest większe u osób z poalkoholową niewydolnością wątroby przebiegającą bez marskości. Należy zachować szczególną ostrożność podczas leczenia pacjentów z przewlekłym alkoholizmem. W takich przypadkach nie należy przekraczać dawki 2 g na dobę.
Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu.
U osób z astmą, wrażliwych na aspirynę należy zachować ostrożność podczas stosowania paracetamolu, gdyż u mniej niż 5% badanych pacjentów zgłoszono niewielki skurcz oskrzeli po podaniu paracetamolu (reakcja krzyżowa).
Informacje o dodatkowych składnikach preparatu.
Preparat zawiera sorbitol; osoby z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinny go stosować.
1 tabletka musująca preparatu zawiera 503 mg sodu. Należy to wziąć pod uwagę w przypadku osób stosujących dietę z kontrolowaną zawartością sodu.

Dawkowanie preparatu Apap ból i gorączka

Dawka pojedyncza wynosi 10–15 mg/kg masy ciała; dawka maksymalna to 60 mg/kg masy ciała na dobę.
Dorośli i dzieci po 16. roku życia. (o masie ciała powyżej 50 kg). 0,5–1 g, w razie konieczności dawkę można powtarzać nie częściej niż co 4 godziny, maksymalnie 3 g na dobę.
Dzieci 12.–15. roku życia. (o masie ciała 41–50 kg) 0,5 g nie częściej niż co 4–6 godzin, maksymalnie 2 g na dobę.
U osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby albo z zespołem Gilberta należy stosować mniejsze dawki i/lub wydłużyć odstępy między nimi.
U osób dorosłych o masie ciała poniżej 50 kg, z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby, zespołem Gilberta, odwodnionych, długotrwale niedożywionych lub z przewlekłym alkoholizmem dawka maksymalna wynosi 60 mg/kg masy ciała na dobę (2 g na dobę).
Preparat należy stosować po rozpuszczeniu w szklance wody.

Czy można stosować Apap ból i gorączka w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.
Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią jest możliwe tylko w razie zdecydowanej konieczności.
Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. W szczególności skonsultuj się z lekarzem, jeżeli stosujesz którykolwiek z niżej wymienionych leków, ponieważ konieczna może być zmiana dawkowania lub zaprzestanie przyjmowania określonego preparatu.
Preparatu nie należy stosować w przypadku przyjmowania innych leków zawierających paracetamol (ryzyko przedawkowania paracetamolu i wystąpienia ciężkich działań niepożądanych).
Nie stosować z inhibitorami MAO ani w okresie 2 tygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Paracetamol stosowany z inhibitorami MAO może spowodować wystąpienie stanu pobudzenia i wysokiej gorączki.
Nie stosować z zydowudyną. Paracetamol może nasilać działania toksyczne zydowudyny (ryzyko neutropenii, ryzyko uszkodzenia wątroby).
Paracetamol przyjmowany regularnie może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. warfaryna) zwiększając ryzyko krwawień.
Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.
Leki zwiększające metabolizm wątrobowy, w tym ryfampicyna, izoniazyd, leki przeciwpadaczkowe (np. fenytoina, karbamazepina), barbiturany (np. fenobarbital), leki nasenne i alkohol, diflunisal, sulfinpirazon stosowane równolegle z paracetamolem mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet w przypadku stosowania zalecanych dawek. W przypadku ich stosowania należy skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie paracetamolu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) u osób z zaburzeniami czynności nerek może spowodować dalsze pogorszenie ich czynności i nasilenie niewydolności.
Spożywanie alkoholu w okresie stosowania preparatu może prowadzić do toksycznego uszkodzenia wątroby i jej niewydolności.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Apap Fast może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić: zaburzenia związane z płytkami krwi, zaburzenia związane z komórkami macierzystymi, rekacje anafilktyczne, depresja, splątanie, halucynacje, drżenie, ból głowy, zaurzenia widzenia, krwotok, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka, świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, zawroty głowy, złe samopoczucie, gorączka, uspokojenie polekowe, hepatotoksyczność, reakcje nadwrażliwości, małopłytkowość, neutropenia, leukopenia, niedokrwistość hemolityczna, hipoglikemia, ropomocz jałowy (zmętnienie moczu), działania niepożądane pochodzenia nerkowego.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające paracetamol

Acenol (tabletki)
Acenol forte (tabletki)
Apap (tabletki)
APAP dla dzieci FORTE (zawiesina doustna)
Apap Junior (granulat)
Calpol (zawiesina doustna)
Calpol 6 Plus (zawiesina doustna)
Codipar (tabletki)
Efferalgan (czopki)
Efferalgan (tabletki musujące)
Efferalgan Forte (tabletki musujące)
Omnipap (tabletki powlekane)
Panadol (tabletki powlekane)
Panadol dla dzieci (zawiesina)
Paracetamol - Herbapol Wrocław (tabletki)
Paracetamol 123ratio (tabletki)
Paracetamol Aflofarm (czopki)
Paracetamol Aflofarm (tabletki)
Paracetamol Aflofarm (zawiesina doustna)
Paracetamol APTEO MED (tabletki)
Paracetamol B. Braun (roztwór do infuzji)
Paracetamol Biofarm (tabletki)
Paracetamol Biofarm (tabletki powlekane)
Paracetamol DOZ (tabletki)
Paracetamol Farmina (czopki)
Paracetamol Filofarm (tabletki)
Paracetamol Galena (syrop)
Paracetamol Hasco (czopki)
Paracetamol Hasco (tabletki powlekane)
Paracetamol Hasco (zawiesina doustna)
Paracetamol Kabi (roztwór do infuzji)
Paracetamol LGO (tabletki)
Paracetamol Polfa Łódź (tabletki)
Paramax Rapid (tabletki)
Pedicetamol (roztwór doustny)
Sinebriv (roztwór do infuzji)

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies